Цікаві факти про китів
Диво-риба?
Про те, що кит не риба, а ссавець було відомо вже в античності. Це стверджував Арістотель.
Кити дихають повітрям за допомогою легенів, є теплокровними, годують дитинчат молоком з молочних залоз і мають деяку (хоча і досить незначну) шерсть.
Кити і всі китоподібні, швидше за все, в процесі еволюції спочатку вийшли з води, а потім знову туди повернулися. Сталося це приблизно 50 мільйонів років тому. Можливо, стародавні кити могли народжувати на суші: у 2000-2004 роках в горах Пакистану були знайдені скам'янілі останки вагітної самки і самця кита.
У китоподібних, на відміну від інших ссавців, легені з ротовою порожниною не пов'язані. Тварина вдихає повітря, піднявшись на поверхню води: легені наповнюються повітрям, яке, поки кит залишається під водою, нагрівається і насичується вологою. Коли кит спливає на поверхню, з силою видихається їм повітря, стикаючись з холодним зовнішнім, утворює стовп конденсованої пари - так званий фонтан.
Кров кита здатна поглинати більше кисню, ніж кров наземних ссавців.
Вчені вважають, що передні плавники кашалота - не що інше, як видозмінені лапи.
Самки китів виношують дитинчат 11 місяців, "малята" народжуються довжиною близько 7,5 метра і вагою 2-3 тонни, при цьому яйцеклітина кита розмірами не перевершує яйцеклітину миші.
Приблизно до семи місяців китеня харчується материнським молоком, щодня випиваючи близько 380 літрів. До цього віку кити збільшуються до 16 метрів в довжину і важать 23 тонни.
Най-най...
Кити - найбільші, найдовші (до 33 метрів), найважчі (до 150 тонн), найгучніші, найвитриваліші ссавці.
Найбільший кит, а відповідно, найбільше ссавець планети - синій кит. Причому самка синього кита завжди крупніша самця.
На язику синього кита, який важить до 4 тонн, може вміститися близько 50 чоловік - футбольна команда у повному складі разом з тренерами, запасними гравцями та обслуговуючим персоналом.
Серце синього кита розміром з невеликий автомобіль важить 600-700 кг і по судинах діаметром з відро перекачує близько 8 тисяч літрів крові.
За 1 секунду синій кит вдихає приблизно 2 тисячі літрів повітря, всього ж в легенях цього гіганта здатні вміститися до 14 кубометрів повітря.
Кити можуть не спати три місяці, не їсти вісім, не дихати до двох годин і при цьому долати гігантські відстані до декількох тисяч кілометрів.
Щодня дорослий синій кит поглинає близько мільйона калорій. У меню тварини входить приблизно тонна криля - невеликих рачків. Взагалі ж кити їдять невеликих риб, каракатиць і планктон.
Кити можуть ковтати і великих риб, одного разу в шлунку 16-метрового кашалота були виявлені дві 3-метрові акули.
Вони особливі
Кашалоти здатні пірнати на глибину до 1000 метрів. Тиск на такій глибині в 100 разів перевершує тиск на поверхні.
При зануренні пульс кита падає до десяти ударів на хвилину і кров припиняє поступати в судини плавників, шкіри, хвоста. Вона живить тільки мозок і серце.
Кашалоту ж належить найбільший у ссавців мозок - до 8 кілограмів. Мозок синього кита, який значно більше кашалота, важить лише 3 кілограми.
Око великих китів важить близько кілограма. Дуже маленькі, адаптовані до життя в морі очі здатні витримувати високий тиск при зануренні тварини на велику глибину, з слізних проток виділяються великі жирні сльози, що допомагають ясніше бачити у воді і захищають очі від впливу солі.
У китів немає зовнішніх вух, вони чують нижньою щелепою. Від неї звук йде по особливій западині до середнього і внутрішнього вуха.
Кити постійно прислухаються, тому що у них немає нюху і слабо розвинений зір. Звук дає китам можливість орієнтуватися, спілкуватися між собою і харчуватися, хоча точне призначення звуків, які видають кити, досі не з'ясовано.
Кит-горбань насправді зовсім не горбатий. Своєю назвою він зобов'язаний звичкою перед зануренням виставляти над водою більшу частину спини.
Кити дуже страждають від шуму у світовому океані, який з'являється через діяльність людей.
Кит - єдиний, крім людини, ссавець, який співає. Найкоротша «арія» кита триває шість хвилин, найдовша - близько півгодини. Спочатку вважали, що співають лише самці, однак є відомості, що самки співають пісеньки своїм малюкам. При цьому, у китів немає голосових зв'язок.
Білі кити білухи - "найбалакучіші" представники китоподібних. Через різноманіття видаваних білухою звуків їх часто називають "морськими канарками".
Хвости китів індивідуальні, як відбитки пальців у людини. Розрізи і борозни, шрами, плями бурих водоростей створюють на хвостах китів неповторні малюнки.
20-метрові фінвали - це єдині ссавці на землі з асиметричним забарвленням. Правий бік у фінвала - білий, а лівий - чорний.
Найбільш тривалі міграції здійснюють сірі кити. Щоосені вони пропливають кілька тисяч кілометрів від своїх пасовищ в Беринговій протоці і Чукотському морі до спокійних лагун півострова Каліфорнія, де вони і розмножуються. У лютому вони пускаються в зворотний шлях, причому під час цієї тримісячної подорожі лише зрідка зупиняються для сну.
Косатка, яку часто називають китом-вбивцею, чия довжина близько 9 метрів, а вага 10 тонн, насправді - дельфін.
Коментарі
Дописати коментар